Yükleniciyi Kapat

Yapılan Bu Çalışmanın Amacı

      Ülkemizin her yerinde aynı şekilde eğitim verilememesi nedeniyle öğrencilerimiz 9. Sınıftan 12. Sınıfa kadar aldıkları eğitim sekteye uğrayabilmekte, gerçekleşen tayinler bazen derslerin boş geçmesine neden olabilmektedir. Ne yazık ki bazen de derse giren öğretmenimizin mesleğini severek yapmaması ve öğrencilere olan yaklaşımı öğrenciyi dersten soğutabilmektedir. Tabii ki okullarımızdaki ilk amaç derslerin çok iyi anlatılması ya da çok iyi matematik, fizik, kimya ve bunun gibi derslerin derinlemesine öğrenilmesi değildir. Ancak olay işin öğretim ayağına geldiğinde karşılaşılan sorunlar belki burada saydıklarımdan daha fazladır.

 

     İşte bu noktadan yola çıkarak herkese nasıl ulaşabilirim diye düşünmeye başladım. En kolay yolu ise lise olan her il veya ilçede iyi kötü internet bağlantısı olduğu düşünülürse ders anlatımlarını, soru çözümlerini internete koyup insanların ulaşmalarını sağlayabilirim diye düşündüm. Öğrencilerimizin yapması gereken tek şey belki de her gün girdikleri internete daha anlamlı bir amaç uğruna girmelerini sağlamaktı. Evlerindeki bilgisayardan, varsa tabletlerinden veya uygunsa elindeki telefondan bile ulaşabilecekleri ortak bir nokta bulmak gerekliydi…

 

      Tabii ki bu sosyal platform YouTube oldu… Tüm fizik konularını hem konu anlatımı  olarak hem de soru çözümü olarak yüklemeye başladım. İlgi inanılmaz şekilde büyüdü ve umduğumdan daha çok insana ulaştım. Bu da bana bu işi yapmaya devam etmem gerektiği konusunda enerji verdi. Özellikle videoları izleyen öğrencilerimizin yazdığı övgü dolu sözler ve ettiği dualar göz önünde bulundurulursa çok iyi bir işe kalkıştığımı şimdiden bana gösteriyor.

 

     Güzel olan noktalarda biri de yapılan bu çalışmada lise öğrencilerini hedeflerken farkında olmadan başka kitlelere de fayda sağlamış olduğumu görmemdi. Örnek olarak üniversitede okuyan 1. Sınıf öğrencileri, mezuniyet durumunda olan ve KPSS bünyesinde ÖABT yi yanıtlamak durumundaki fizik öğretmenliği, fen ve teknoloji dersi öğretmenliği öğrencilerine ulaştım. Hatta başkaları neler yapıyor dersimi başka ne şekilde anlatabilirim diyen saygıdeğer öğretmen arkadaşlarıma da ulaştım…

 

       Beni kişisel olarak mutlu eden bir başka nokta ise 20 yıldır iyi veya kötü biriktirdiğim deneyimlerimi kalıcı olarak bir platformda barındırabilecek olmam. Düşününce bir eser bırakmak gibi geliyor bana… Bundan 10 yıl sonrasında bile aynı videoları izleyen öğrenciler, öğretmen adayları ve meslektaşlarım aynı şekilde fayda sağlayabilecekler. Belki de şimdinin öğrencileri yarın öbür gün öğretmen olup benden bahsedecekler ve kendi anlatım tarzlarını bana borçlu olduklarını söyleyecekler. İnanın bunu düşünmek bile çok heyecan verici… Umarım bu heyecanı kaybetmeden uzun yıllar içerik yüklemeye devam ederim.