Yükleniciyi Kapat

TYT ve AYT Denemesi Nasıl Çözülür?

      Öncelikle denemeleri moralimiz bozulun diye çözmüyoruz. Ancak ilk zamanlarda hep öyle oluyor değil mi? Peki bu aşamada nasıl fayda sağlayıp ta gelişme sağlayacağız? Öncelikle deneme çözmenin eksiklerimizi bulmak için yapıldığını unutmamak gerekir.

 

         İzleyeceğimiz yol şöyle olmalı; diyelim ki beş tane deneme çözdük boşlarımız ve yanlışlarımız var. Ayırt etmeksizin hepsini konu olarak tespit edeceğiz. Daha sonra konusuna göre tespit ettiğimiz yanlışların nerede yoğunlaştığına bakarak küçük konu tamiratları yapmalıyız. Tamiratlar bitmeden yeni deneme çözümüne başlanmamalıdır.

 

         Burada önemli olan yanlışların konulara göre belirlenerek çetelesinin tutulmasıdır. Böylelikle yanlışların nerede yoğunlaştığı tespit edilebilir. Diğer türlü denemeyi çözdükten sonra bir yanlış bir boş şeklinde yazılırsa sadece yapamadığımız soru olarak kalır. Sonrasında da asıl problemin ne olduğunu anlamadan diğer denemeye geçmiş oluruz.

 

      Size sonrasında ilginç gelebilecek nokta ise on tane deneme sonrasında hiç farkında olmadan çetelesini tuttuğumuz yanlışlarımız ve boşlarımız biz farkında olmasak ta karşımıza çıkıp bize sen bunları bilmiyorsun der… Eksiklerinizi kapatmaya nereden başlayacağınızı size bildirir. Bu çalışma başta çok heves kırıcı olabileceği gibi faydası çok yüksektir.

 

      Deneme çözme öğrenciyi çok güzel pişiren ve tecrübe kazandıran bir süreçtir. İnsanlar başta tüm konuları bitireyim sonra deneme çözerim diyor. Ancak bu çok büyük hatadır. Öyle ki otuz kırk denemeden sonra konu çalışarak gelemediği noktaya iki haftada gelebilir.

 

      Daha önceki yıllarda sınava hazırlanan tüm öğrencilerimin ortak olarak söylediği şey; keşke deneme çözmeye daha önce başlasaydım da daha hızlı şekilde açığımı kapatsaydım şeklindedir. O zaman sizlerin de yapacağı şey hemen deneme çözmeye başlamak olmalıdır.