Yükleniciyi Kapat

Meslek Seçiminin Önemi

        Meslek seçimi belki hayatımız boyunca vereceğimiz en büyük kararlardan birisidir. Öğrenciler meslek seçimi yaparken kendi istedikleri bir mesleği seçmeye özen göstermelilerdir. Sevdiğiniz bir işte çalışmak size bir yük gibi gelmez. Özellikle tercih döneminde bütün herkes başınıza üşüşür. Herkes doktor ol, mühendis ol der durur. Ülkemizde çevresinden ve hayatından memnun olmayan insanlara her gün rastlıyoruz. Bu insanlar genellikle çevresinin etkisiyle mesleğini seçen insanlardır. Mesleğinizi kendinizi en iyi şekilde ifade etmenizi sağlayacak ve yeteneklerinize uygun alanda seçmelisiniz. Bu yazımızda meslek seçiminin hayatımızdaki önemi işleyeceğiz.

Meslek Seçiminin Hayatımızdaki Önemi

       Kendinize uygun olmayan bir mesleği seçtiğiniz taktirde engellenmişlik duygusu yaşarsınız. İlgi ve yeteneklerinizi gösterme olanağınız bulunmadığı için ilerleme kaydetmekte zorluk çekersiniz. Bu yüzden meslek seçimi yaparken mesleğin özelliklerini ve gerekliliklerini iyice araştırmanız gerekiyor. Seçtiğiniz meslek eğer sizin yetenekleriniz ile uyuşuyorsa seçmelisiniz. Meslek seçiminin hayatınızda vereceğiniz en önemli karar olduğunu sakın unutmayın. Bu yüzden araştırmanızı derinleştirmeli ve gerekirse rehber hocalarınızdan yardım almalısınız.

        İlgili olduğunuz bir alanı ya da yeteneğinizin olduğunu düşündüğünüz bir alanı eğitiminiz ile birleştirin. Ailelerin meslek seçimine etkileri kimi zaman oldukça fazla olabiliyor. Ailenizin aile işini devam ettirmenizi istemesi sizi oldukça zora sokabilir. Emekli olana kadar her gün sevmediğiniz bir işi yaptığınızı düşünün. Bu yüzden kendi yeteneğiniz ve ilginiz olan meslek hakkında ailenizi ikna etmeniz gerekiyor. Seçtiğiniz meslek hakkında bütün öğrendiklerinizi aileniz ile paylaşın. Aileniz en sonunda pes edip sizin seçim hakkınıza saygı duyacaktır.

       Ailelerin ise çocukları meslek seçiminde kendi istedikleri mesleklere yönlendirmemesi gerekir. Meslek seçiminin hayatımızdaki önemi oldukça büyüktür. Eğer siz de mesleğinizi seçerken aynı zorluklarla yaşadıysanız çocuğunuzu çok daha rahat anlayabilirsiniz. Bu dönemde çocukların üzerine özellikle gelmemek gerekiyor. “Ben olamadım sen olacaksın”, “Ancak senin gibi bir tembel bu mesleği seçer” gibi söylemler çocuğunuz ile olan ilişkiniz üzerinde olumsuz sonuç doğurur. Meslek seçimi yaparken sadece maaş odaklı bir araştırma yapmayın. Mutlu ve başarılı olduğunuz bir işte çalışmak her gün motivasyonunuzu iyi etkiler.