Yükleniciyi Kapat

Doğru Meslek Nasıl Seçilir?

      Kendiniz için doğru mesleği seçmek aslında sanıldığı kadar zor değil. Eğer kendinizi tanıyor yeteneklerinizi biliyorsanız ne istediğinizi de bilirsiniz. Ne istediğinizi bilmeniz doğrultusunda kendinize güzel bir şekilde tanımlanmış bir kariyer yolu çizersiniz. Sıkı çalışarak kendinizin ihtiyaçlarını karşılayabileceğiniz aynı zamanda seveceğiniz bir mesleği yapabilirsiniz. Doğru meslek seçiminde anahtar kelime kendinizi tanımaktır. Peki doğru meslek nasıl seçilir?

Hobilerinizi Göz Önünde Bulundurun

        Hobileri ya da severek yaptığınız şeyleri iş haline getirmek oldukça kolaydır. Hobilerinizi ya da yapmaktan hoşlandığınız şeyleri işe nasıl dönüştürebileceğinizi düşünün. Örneğin resim yapmaktan ve sanattan hoşlanıyorsanız grafik becerisi isteyen mesleklere yönelebilirsiniz. Spor yapmaktan hoşlanıyorsanız ilgilendiğiniz branşın sertifikasını alarak antrenörlük yapabilirsiniz.

Becerilerinizi Düşünün

         Okulda en çok sevdiğiniz ve başarılı olduğunuz alanları düşünün. Başarılı olduğunuz alan yapmak istediğiniz şey olmayabilir ancak yetenekli olduğunuz bir alanı seçmek çok iyidir. Başarılı olduğunuz bir şeyde yetenekli olabilirsiniz. Bir şeyleri tamir etmekten hoşlanıyorsanız bu beceriniz sayesinde başarılı olabilirsiniz. Örneğin aşçılık, marangozluk, elektrik ve inşaat işlerinden anlayan insanlar daha kolay iş bulurlar.

Kişilerle İlişkilerinizde İyi Olabilirsiniz

         Eğer diğer insanlarla iletişim kurmak sizin için kolaysa bir sürü uygun iş bulabilirsiniz. Eğer başkaları ile ilgilenmekten hoşlanıyorsanız ve kan görmek sizin için problem değilse hemşirelik yapabilirsiniz. Pazarlama, satış veya benzeri pozisyonlarda işe girebilirsiniz. Bu pozisyonlarda kolayca kariyer yapabilirsiniz.

Hayalinizdeki İşi Canlandırın

         Çalışmak zorunda olmasanız bile yapmak isteyeceğiniz bir mesleği düşünün. Bu meslek sizin için doğru meslek olabilir. Mesela çok zengin olduğunuzu ve çalışmanız gerekmediğini düşünün. Bu durumda ne işi yapardınız. En iyi meslek seçimi olmasa da en azından ne yapmak istediğinizi daha kolay bulabilirsiniz. Mesela hayaliniz dünyayı dolaşmak ise pilot veya kabin memuru olabilirsiniz.

Kendinizi Keşfedin

         Kendinizi çok iyi tanıyın ve ne yapmak istediğinize karar verin. Sizi gerçekten mutlu edecek ve keyif almanızı sağlayacak işi bulmanız gerekiyor. Bir süre kendinize izin verin ve kendinizi tanıyın. Hayatınızda her gün nefret edeceğiniz bir işi yapmaktansa ne istediğinize karar vermeniz daha iyi olacaktır.