Yükleniciyi Kapat

Sınav Motivasyonunu Arttırmaya Yönelik Teknikler

  1- Sınavın hemen öncesinde öncesinde ve sınav sırasında   moralinizi   yüksek tutmak için, sınavdan çıkarken her şeyin   güzel gittiğini   deneyimlediğiniz bir durumu hayalinizde   canlandırabilirsiniz. Bu   imgeyi oldukça ayrıntılı,  gerçekçi ve   tüm duyu organlarınızı kullanıp   hissederek yaparsanız,   etkisi yüksek olacaktır.

 2- Moralinizi yüksek tutmak için önceki başarılarınızı   hatırlayın.   Daha önce neler başardığınızı gözünüzde   canlandırın ve o başarıyı   elde ettiğiniz anı ayrıntılı şekilde   aklınıza getirin.  

 3- Sınava kadar elinizden geleni yaptığınızı ve artık sadece sınava   girerek elinizdekileri en iyi şekilde kullanmanın zamanı geldiğini   kendinize hatırlatın. Bu düşüncenizi kısa bir şekilde yazarak daha   etkili sonuç alabilirsiniz.

4- Kendinize moral verecek sözlerle telkinlerde bulunun. Motive edici müzikler dinleyin. Pozitif insanlarla birlikte olun, moral verecek aktivitelerle uğraşın ve keyif aldığınız hobilerinize zaman ayırın. Kısacası kendinizi mutluluk açısından “karantina” altına alın.

5- Sınav öncesi, en sevdiğiniz yemekleri yiyin, size moral veren (fakat aşırı enerji ve uyku vermeyen) sıvılar tüketin. Ayrıca, sınavda en rahat ve size moral veren en beğendiğiniz elbisenizi giymeye çalışın. Size moral veren ve uğur getirdiğine inandığınız takıları takın, mümkünse yanınıza alın.

6- Gireceğiniz sınavdan başarılı olmanız durumunda elde edeceğiniz güzel şeyleri aklınıza getirin ve mümkünse bunları bir kağıda listeleyin. Olabildiğince çok neden bulmaya çalışın. Ayrıca, eğer yapmak isterseniz, başarısız olmanız durumunda neler kaybedeceğinizi düşünün, bunları da listeleyin.

7- Son olarak, şunu aklınızdan çıkarmayın. Bu sınavlar hiçbir şeyin sonu değil, ancak pek çok şeyin başlangıcı olabilir. Başarısızlık diye bir şey yoktur ve her şey birer öğrenme deneyimidir. Henry Ford’un dediği gibi, “başarısızlık, daha zekice başlama fırsatından başka bir şey değildir.” Sınava giren herkese gönülden başarılar dileriz.